Tkanie czyli sposób na życie
Kobiety Wayuu tradycyjnie uczą się tkactwa w ramach rytuału inicjacyjnego. Kiedy u dziewczynki pojawia się pierwsza miesiączka rozpoczyna się dla niej okres izolacji, trwający jeden rok (jak mawiają Wayuu to 365 słońc i 12 księżyców). W tym czasie tylko żeńska część rodziny i inne bliskie kobiety z klanu mogą dziewczynkę odwiedzać. Przekazują jej całą swoją wiedzę i wszystkie sekrety kobiecości, dają instrukcje jak w przyszłości dbać o swój dom i rodzinę. Zarówno te czysto praktyczne wątki jak i te najintymniejsze splatają się wówczas również z wątkami włóczki, z których dziewczynka wykonuje swoje pierwsze tkaniny. Im szybciej i lepiej nauczy się tkać, im więcej zaangażowania włoży w kreowanie wzoru, tym większy prestiż będzie miała w swoim klanie.
Każda Mochila, którą bierzemy do naszych rąk jest unikatem, bo każda to historia innej kobiety, która zawarła w niej swoją wizję świata, swoje marzenia i duszę.
KAANAS czyli co kryją w sobie wzory na torebkach
Każda torebka Mochila, to ogromny fizyczny i psychiczny wysiłek jej autorki. Indiańska kobieta około 20 dni żeby utkać dużą torbę, a ponad miesiąc zajmuje jej utkanie hamaka. Każdy wzór na torbie jest wyrazem jej osobowości sposobu życia, jej wartości i wierzeń. Czas pracy nad torebką Mochila czy hamakiem, to czas medytacji i słuchania duchów przodków. Charakterystycznym elementem tkanin Wayúu są figury geometryczne tzw. KAANAS, które reprezentują elementy otaczającej ich natury oraz abstrakcyjne pojęcia związane z codziennym życiem Indian Wayuu. KANAAS to kolejny niezwykły element kultury tego plemienia, który przetrwał od czasów prekolumbijskich dzięki międzypokoleniowym ustnym przekazom. Dzięki znaczeniom KANAAS wyroby Wayuu to nie tylko piękno, czy użyteczność, ale przede wszystkim manifestacja ich koncepcji świata. KANAAS różnią się między sobą stopniem skomplikowania i kolorystyką a tym samym trudnością wykonania. W tradycji Indian Wayuu im bardziej skomplikowany jest wzór i im bardziej kolorowa tkanina, tym większa wartość artykułu. To wszystko powoduje, że każda Mochila, którą bierzemy do naszych rąk jest unikatem, bo każda to historia innej kobiety, która zawarła w niej swoją wizję świata, swoje marzenia i duszę.
Czy można samemu wykonać Mochila?
Przez ostatnie lata torby Mochila staja się coraz bardziej popularne. Kolumbijczycy tacy jak Shakira poprzez manifestacyjne pokazywanie się z torebkami Mochila probują zwrócić uwagę świata na dramatyczne problemy rdzennych Indian. Prezentowane na wybiegach, w magazynach oraz blogach torebki Mochila stały się częścią komercyjnego świata mody. Często jednak ludzie, którzy zachwycają się ich etnicznym pięknem, zupełnie nie znają historii ich pochodzenia. Z pewnością każdy może mieć torebkę Mochila ale czy znaczy to również, że każdy może ją wykonać? Kierując się krok po kroku instruktażowymi filmami w internecie każdy da radę utkać swoją torebkę Mochila albo kupić tani fabryczny substytut torebki, wzorowany na dziełach kobiet Wayuu. Wszystko zależy od tego co dla nas ważne, czy bardziej mieć czy być. A może być świadomym tego co mamy? Co i dlaczego kupujemy? Kupując takie produkty oryginalne dbamy o wielowiekową kulturę i tradycje plemienia Wayuu, wspieramy niezwykłe artystki, dzięki którym to plemię nadal istnieje. Jako kobiety Europejki jesteśmy solidarne z innymi kobietami, które w zamian ofiarują nam swoją dobrą energię.
Jeśli znajdziecie chwilkę czasu polecamy obejrzeć krótki film, który znajdziecie poniżej.