Uwaga! Przerwa wakacyjna. Zamównienia złożone po 7.06.2024. zostaną wysłane 17.06.2024

Wakesurfing czyli na fali za motorówką

Deska, słońce, wiatr we włosach i ciągłe czekanie na tą jedną falę, która daje tle przyjemności. Surfing to nie tylko sport, ale przede wszystkim styl życia. Niestety surfing można uprawiać tylko w wybranych miejscach na świecie, a słynne powiedzenie surferów „you should have been here yesterday” świadczy o tym, jak bardzo sport ten zależny jest od warunków pogodowych. 

Deska, słońce, wiatr we włosach
i ciągłe czekanie na tą jedną falę, która daje tle przyjemności.

Wakesurf alternatywa dla surfingu

Czy wiecie co to za sport?? Od kilku lat surfowanie na potężnej fali wytworzonej przez motorówkę staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Nie trzeba już jechać na drugi koniec świata, ani czekać godzinami na tę jedyną falę, aby poczuć smak i przyjemność surfowania.

Falę tworzy nam specjalna motorówka. Można ustawić wielkość i kształt tej fali. Wakesurf jest niewątpliwie bardziej bezpieczny i przewidywalny bo panujemy nad żywiołem. Ponadto w ciągu jednej, najwyżej dwóch sesji treningowych jest się w stanie opanować deskę i utrzymać się na fali.

Naszym przewodnikiem po klimacie wakesurfa jest Maja Śmietana – znana w świecie zawodniczka tej dyscypliny. W 2019 roku uplasowała się w swojej kategorii na 2 miejscu w światowym rankingu, a na  mistrzostwach świata w USA zajęła 4 miejsce.  

Największymi konkurentami Majki są oczywiście wakesurferki z Florydy, które optymalne warunki do pływania mają cały rok. W okresie letnim Maja trenuje na Słowacji i tam pływa w zasadzie do pierwszych przymrozków. 

– Aby móc konkurować z najlepszymi, często robię treningi w wodzie o temperaturze poniżej 10oC ‘ – mówi Majka. – W tym roku ostatni trening zrobiłam w Polsce pod koniec listopada – dodaje. 

– Aby móc konkurować z najlepszymi, często robię treningi w wodzie o temperaturze poniżej 10oC ‘ – mówi Majka. – W tym roku ostatni trening zrobiłam w Polsce pod koniec listopada – dodaje. 

Jednak już niedługo podczas ferii zimowych jedzie na Florydę, aby tam z najlepszymi opanowywać kolejne tricki i przygotować się do startów w sezonie letnim.

Według Majki wakesurf może nie daje tyle adrenaliny co złapanie fali na oceanie, ale z pewnością przyjemność i uczucie wolności jest bardzo podobne. Ponadto o ile samo surfowanie nie jest zbyt trudne,  to już wykonanie jakiejkolwiek ewolucji na desce wymaga wielogodzinnych żmudnych treningów.  

Wakesurf daje też możliwość szlifowania i próbowania większej ilości trików niż surfing.  „Air, Shuv-it, Chop-hop, Big Spin” – to tylko kilka nazw trików, które wykonują wakesurferzy.  Wakesurf to stosunkowo młoda dziedzina sportu, która z roku na rok  zyskuje coraz więcej amatorów. Podczas każdych zawodów wakesurferzy zaskakują sędziów nowymi trikami lub ich kombinacjami, a poziom z roku na rok jest coraz wyższy. 

Wakesurf  lifestyle

Podobnie jak surferzy, wakesurferzy mają swój specyficzny styl i klimat  bardzo zbliżony do surferskiego. 

– Nasze życie jest „trochę mniej slow – mówi Maja – bo nie musimy czekać na falę.  Naszym drugim domem jest łódka. Przed zawodami często umawiamy się z innymi zawodniczkami i spędzamy na łódce cały dzień.  Trenujemy razem i nawzajem mobilizujemy się do pokonywania granic w tym sporcie.

Słońce, fale, muzyka i mnóstwo niesamowitej energii to klimat wakesurferów.

Surfer Gril Style

Wakesurferki cenią sobie luz i uniwersalność stroju. Ich styl to sportowe stylizacje – neoprenowe pianki i poncha, kontrastowe zestawienia neonowych barw i różnych wzorów. Nieodłącznym elementem tego stylu są oczywiście boho akcesoria. Plecione kapelusze, bransoletki, duże naszyjniki oraz zwiewne sukienki idealnie współgrają z kolorowymi piankami i idealnie współgrają ze stylem surferskim.

Styl surferski a worek Mochila 

Maja zakochała się w torebkach Mochila od pierwszego wejrzenia. – Ich wzory i kolory idealnie wpisują się w moje surferskie klimaty – zachwyca się Majka. – Są pojemne, wygodne i przede wszystkim piękne. Wspaniale spisują się w podróży, na plaży i na łódce.  Moja kolekcja worków Mochila jest już spora. 

Są pojemne, wygodne i przede wszystkim piękne. Wspaniale spisują się w podróży, na plaży i na łódce.  Moja kolekcja worków Mochila jest już spora. 

Ręcznie plecione worki Mochila idealnie podkreślają suferski look. Ich niesamowite kolory i etniczne wzory razem z surferskimi akcesoriami tworzą perfekcyjne zestawienie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej