Uwaga! Przerwa wakacyjna. Zamównienia złożone po 7.06.2024. zostaną wysłane 17.06.2024

Kobiety Wayuu

Kultura i tradycja Indian Wayuu powoli wymiera. Coraz więcej młodych kobiet opuszcza rodzinne strony pustyni Guajira, udając się do miast w poszukiwaniu pracy. W oderwaniu od społeczności nie kultywują tradycji swoich matek i babek. A przecież posiadając umiejętność tworzenia produktu, który łączy użyteczność, sztukę i piękno, jednocześnie niosąc osobistą historię, powinny móc się utrzymać w miejscu urodzenia.

Kobiety Wayuu nie mają jednak firm, nie mówią po angielsku, a swoje wyroby sprzedają jedynie na lokalnych targach toteż nie ma możliwości, aby nabyć oryginalne torebki bezpośrednio od nich. Przekonałyśmy się o tym boleśnie zamawiając torebki, opisane jako „Wayuu” od kilku kolumbijskich pośredników oferujących je w Internecie.

Jak się domyślacie, jakość torebek była zwyczajnie kiepska, kolorystyka oraz rozmiary bardzo różniły się od tych ze zdjęć, a większość po rozłożeniu zmieniała się w płaski „placek”, wypchany pewnie tylko do sesji. Zaczęłyśmy się również zastanawiać nad pytaniem: Jaką mamy pewność, że są to torebki wykonane ręcznie przez kobiety z plemienia Wayuu?

Wówczas trafiłyśmy na blog młodej Kolumbijki Jade, która będąc pasjonatką kultury Indian Wayuu stała się ich promotorką i ambasadorką. Jade bezpośrednio współpracuje i jednocześnie wspiera kilkadziesiąt rodzin Wayuu. Kilka miesięcy w roku spędza na Guajirze, pustyni w północnej części Kolumbii, która jest domem Indian Wayuu organizując m. in. warsztaty tkania dla młodych kobiet czy kursy podstaw biznesu. Swoimi działaniami stara się znaleźć takie rozwiązania aby kobiety z plemienia Wayuu mogły utrzymywać się kultywując tradycje przodków. Podejście Jade do kwestii pomocy jest tożsame z naszym jej rozumieniem.

Mamy możliwość śledzenia na wideoczatach, jak powstają nasze niesamowite torebki. Poznajemy też same artystki oraz codzienne życie w plemieniu Wayuu.

Mówiąc „WOMEN4WOMEN” chcemy dawać „wędkę, a nie rybę”. Po wielu rozmowach i videotelefonach udało nam się zdobyć zaufanie Jade i nawiązać relację, która przekłada się na współpracę biznesową. Dzięki temu mamy możliwość śledzenia na wideoczatach, jak powstają nasze niesamowite torebki. Poznajemy też same artystki oraz codzienne życie w plemieniu Wayuu. Dzięki naszej kolumbijskiej ekspertce zyskujemy pewność, że oferowany przez nas produkt będzie wysokiej jakości. Z żalem zauważamy, że jak każda unikatowa rzecz, również Wayuu Mochilas mają swoją fabryczną kopię. Różnią się one zarówno ceną, jak i jakością, ale przede wszystkim nie stoi za nimi prawdziwa historia człowieka.

Na zdjęciu powyżej nasza przyjaciółka Jade z artystką z plemienia Wayuu.
artystką z plemienia Wayuu.

Jeżeli zaciekawił Was ten wpis, to zostańcie jeszcze chwilkę i przeczytajcie zamieszczony poniżej list od Jade, która jest nie tylko naszym parterem biznesowym, ale przede wszystkim przewodnikiem po niesamowitym świecie kobiet Wayuu.

Na koniec musimy jednak Was lojalnie ostrzec: im więcej wzorów Mochila bags obejrzycie tym trudniej będzie Wam wybrać tą jedyną!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej